Dr. SUAT ARUSAN TIBBİ SÜLÜK ÜRETİM TESİSİ

Dr. Suat Arusan Tıbbi Sülük üretim tesisimiz Manisa ili, şehzadeler ilçesi, yeni harmandalı mahallesinde 10 dönümlük arazi içinde 3000 m2 anaç havuz ( üretim havuzu ) alanı, 1000 m2 kapalı alan ( büyütme/tank alanı ) bulunmaktadır. Üretim kapasitemiz yıllık 500 bin adettir.

Üretimi yapılan tıbbi sülük cinsi hirudo verbana dır.  Sülükler genelde yılda 2 sefer  ( ilkbahar-sonbahar ) koza  ( yumurta ) bırakırlar ( ortam ısısı önemlidir ). Yumurtalardan larva 30 gün içinde çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular ortalama % 35 fire verir. Yavruların anaç sülüklerden ayrılarak beslenmesi gerekir. Bu beslenme de sülükler laboratuvar testinden geçen kanla bazı özel yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Yavru sülükler 5 – 6 ay içinde kullanıma hazır büyüklüğe gelir. Tedavi öncesi sülüklerin en az 3 ay, en fazla 6 ay beslenmemiş olması gerekir.

Sülüklerin satışı yapılmadan önce hidrojen peroksit solüsyon ile temizliği yapılmaktadır. Kliniğimizde tedavi öncesi kullanılacak sülükler ayrıca ozonlu suda bir gün bekletilmektedir. Ayrıca rivanol çözeltisi de tedavi öncesi belli ölçüde uygulanmaktadır. Her sülük hastaya özel tek kullanımlık olup, tedavi sonrası tıbbi atığa atılarak atık formu ile ilgili mercilere teslimatı yapılmaktadır. Sülükler tedavi öncesi bekletilecek ise, muhafaza edilirken kullanılan su klorlu olmamasına dikkat edilmelidir. Disitile su ya da ph değeri yüksek olan doğal kaynak suyu / yeraltı suyu olması gereklidir.

 

ÜRETİM TESİSİ KRİTERLERİ

Üretim Alanı :  Havuz/Tank

Havuz tipi :  Doğal toprak havuz

Toplam Havuz Alanı :  3000 m2

Su ihtiyacı : Minimum 10 L / s

Su kaynağı : Doğal su kaynağı ( sondaj )

Su derinliği : 5 – 30 cm

Anaç stok yoğunluğu : 12 -14 m2 / ad / dönem

Üretim stok yoğunluğu : 160 – 180 m2 / ad. / dönem

Yıllık üretim periyod sayısı : 2

Havuz su değişim oranı :  Toplam su alanı / 24 saat

Büyüme süresi : 4 – 8 ay

Yaşamsal su sıcaklığı :   Min: 1 derece / Max : 40 derece

Üreme optimal su sıcaklığı :  20 – 25 derece

Büyüme su sıcaklığı : 20 – 25 derece

PH : 7 – 8,3

Minimum oksijen ihtiyacı : 3 mg / L

 


TIBBİ SÜLÜK TÜRLERİ

Dünya da bir çok türü olan sülüğün tıpta kullanılan cinsi hirudo medicinalis ve hirudo verbana ‘ dır. Ülkemizde verbana cinsi daha yoğun bulunmaktadır. Üretim yapmakta olduğumuz tıbbi sülük cinsi hirudo verbana’ dır.

Hirudo verbana; parlak yeşil, sarı, siyah ve kırmızı renkler taşırlar.

Dorsalin orta kısmında geniş, koyu yeşil-kahverengi tek renkten oluşan bir bant bulunur.

Ventral kısımda sarımsı yeşil zemin üzerinde laterale yakın konumlu iki koyu bant yer alır.

Tıbbi sülüğün anavatanı olan ülkemiz, dünyada en önemli sülük ihraç eden ülke konumundadır. 2014 yılında Sağlık Bakanlığının Geleneksel ve Tamamlayıcı tedaviler yönetmeliği ile tedavi kapsamına alınan tıbbi sülük tedavisinin tıpta kullanımının artması ve yetiştiriciliğin istenilen düzeyde olmaması nedeniyle 1996 yılında 10 ton olan ihraç kotası şu anda 2 tona kadar düşürülmüştür. Neslinin tükenme tehlikesine karşı CITES sözleşmesiyle tıbbi sülük koruma altına alınmıştır. Avlanma dönemi daha önce 2 ay iken, 1 mart ve 1 temmuz olmak üzere 4 aya çıkarılmıştır.